Prawo rodzinne stanowi rozległą, złożoną gałąź prawa, dotykającą wielu spraw dotyczących małżeństwa, relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi czy kwestii opiekuńczych. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdzamy, czym zajmuje się kancelaria prawa rodzinnego.

Czym jest prawo rodzinne?
Prawo rodzinne i opiekuńcze, mówiąc w bardzo dużym skrócie, jest zbiorem przepisów i zasad regulujących stosunki panujące w rodzinie. Jest odgałęzieniem prawa cywilnego.
Przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego mają na celu prawidłową regulację stosunków prawnych, w tym również majątkowych, które wynikają z relacji powstających pomiędzy współmałżonkami, a także osobami pomiędzy którymi występuje pokrewieństwo (rodzice – dzieci, rodzeństwo i temu podobne). Należy zatem podkreślić, że prawo opiekuńcze i rodzinne zajmuje się trzema głównymi filarami:
- małżeństwem,
- pokrewieństwem i powinowactwem,
- opieką i kuratelą.
Tym samym kancelaria prawa rodzinnego może zajmować się szeregiem różnorodnych spraw, w tym, chociażby, rozwodami, separacjami, ustalaniem opieki nad małoletnimi dziećmi czy przysposobieniem (adopcją). Należy przy tym pamiętać, że każda rodzina jest inna i może wymagać odmiennego postępowania ze strony specjalisty prawa rodzinnego i opiekuńczego.
Najważniejsze zasady prawa rodzinnego
Prawo rodzinne i opiekuńcze kieruje się kilkoma istotnymi zasadami, które znacząco wpływają na interpretację dalszych przepisów. Wśród nich wymieniane są:
- zasada dobra dziecka,
- zasada dobra rodziny,
- zasada szczególnej ochrony rodziny i dziecka,
- zasada trwałości rodziny,
- zasada monogamii,
- zasada równości pomiędzy małżonkami.


Prawo rodzinne i opiekuńcze – rozwody, separacje, podział majątku
W przypadku zagadnień związanych z szeroko pojętym małżeństwem, jako związkiem dwojga osób, kancelarie prawa rodzinnego i opiekuńczego najczęściej stykają się ze sprawami dotyczącymi separacji, rozwodu i, co za tym idzie, podziału majątku wspólnego.
Separacja i rozwód stanowią dwie formy „rozdzielenia” małżonków, przy czym należy mieć świadomość różnic zachodzących pomiędzy tymi rozwiązaniami.
Separację często określa się mianem wstępu czy też pierwszego kroku do orzeczenia rozwodu – co jest pojęciem całkowicie błędnym, ponieważ oba te rozwiązania stanowią odrębne działanie i wynikają z odmiennych przyczyn. Do separacji dochodzi bowiem w wyniku zupełnego, ale jeszcze nie trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. W przypadku rozwodu rozkład ten jest już klasyfikowany jako trwały.
Wraz z rozwodem i ustaniem wspólności majątkowej może zachodzić konieczność rozstrzygnięcia spraw dotyczących podziału majątku wspólnego. Ze względu na nierzadko złożoność postępowań tej kategorii, doradztwo prawne ze strony kancelarii prawa rodzinnego i opiekuńczego pozostaje w takiej sytuacji wręcz niezbędne.
Sprawy na linii rodzice – dziecko
W sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego można mieć do czynienia z szeregiem różnych kwestii, wymagających najczęściej profesjonalnego doradztwa ze strony kancelarii prawnej.
Przypadkami, które bywają trudne przede wszystkim ze względów emocjonalnych, są sprawy związane z ustaleniem ojcostwa (czyli dotyczące określenia „pochodzenia” dziecka). W przypadku, gdy urodziło się ono w trakcie trwania małżeństwa (lub do 300 dni po jego rozwiązaniu), zastosowanie znajduje zasada domniemanego ojcostwa. Mężczyzna, który podejrzewa jednak, że może nie być biologicznym ojcem, może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo takie może wytoczyć również matka czy dziecko (po osiągnięciu pełnoletności).
Kolejną kwestią, wiążącą się już z poprzednio poruszanym tematem rozwodów i separacji, jest konieczność ustalenia opieki nad dzieckiem i zasad kontaktu z nim. W tej sytuacji wiele zależy tak naprawdę od relacji i możliwości „dogadania się” pomiędzy rodzicami, jednak często staje się to zwyczajnie utrudnione i wymagać może wsparcia ze strony prawnika.
W sprawach związanych z opieką nad dzieckiem dochodzić może ponadto do konieczności ograniczenia kontaktów z dzieckiem (jednemu lub obojgu rodzicom) – decyduje o tym sąd opiekuńczy. Z jego decyzji może wynikać całkowity zakaz spotykania się z dzieckiem lub też zabierania go poza miejsce jego stałego zamieszkania. W określonych sytuacjach (podejrzenie o przemoc i podobne), sąd może także zarządzić, że do spotkań dziecka z rodzicem dochodzić może jedynie w obecności drugiego rodzica lub, na przykład, wskazanego kuratora.
Alimenty – czy warto skorzystać z doradztwa kancelarii prawa rodzinnego?
Czym są alimenty? Przez to określenie rozumie się świadczenie (środki) niezbędne na utrzymanie dziecka. Z zasady wypłacane są przez jednego rodzica drugiemu rodzicowi, który w sposób stały pełni opiekę nad małoletnim dzieckiem. Takie środki powinny być wykorzystywane na zabezpieczenie potrzeb małoletniego, w tym na zapewnienie żywności, zakup odzieży czy też finansowanie ewentualnego leczenia.
Obowiązek alimentacyjny może jednak dotyczyć także innych krewnych (na przykład dziadków dziecka, gdy rodzic nie żyje lub uchyla się od płacenia alimentów), jak również występować pomiędzy rodzeństwem czy rodzicem i dzieckiem (gdy dziecko jest zobowiązane do płacenia alimentów na rzecz matki lub ojca).
W określonych sytuacjach obowiązek alimentacyjny może zachodzić pomiędzy obecnymi lub byłymi małżonkami. Najczęściej spotkać się można z drugą wymienioną opcją, gdy po rozwodzie sytuacja materialna jednego z byłych małżonków pogarsza się na tyle, że niezbędne jest udzielenie wsparcia finansowego.

Działać samodzielnie, czy wybrać kancelarię prawa rodzinnego?
Sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, ze względu na związki emocjonalne występujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, bywają skomplikowane i wymagają nie tylko profesjonalnego, ale i empatycznego podejścia. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawa rodzinnego i pracujących w niej specjalistów może okazać się rozwiązaniem, które pozwoli załagodzić ewentualne konflikty lub też na tyle ograniczyć kontakty pomiędzy stronami spraw, by nie dochodziło do ich zaogniania.