Sprawa zarejestrowana pod sygnaturą pierwotną w Sądzie Najwyższym – I CSK 6809/22.
Świetna informacja dla klientów Kancelarii z Sądu Najwyższego.
W dniu 8 marca 2023 r. Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym postanowił przyjąć do rozpoznania naszą skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu (wyrok z dnia 31 maja 2022 r., I ACa 809/20)!
Sprawa dotyczy kredytu (BZ WBK) „dewizowy /inwestorski”:
W I instancji Sąd Okręgowy w Poznaniu, sędzia M. Ławrynowicz, w sprawie sygn. akt XVIII C 2283/19 – orzekł zgodnie z żądaniem pozwu ustalając nieważność umowy kredytu „dewizowy /inwestorski” dawnego BZ WBK SA (teraz Santander Bank Polska SA) oraz zasądzając na rzecz powoda -Klienta Kancelarii- żądane kwoty nienależnych świadczeń oraz całość kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Sąd słusznie w naszej ocenie ustalił, że kwestionowana umowa miała charakter kredytu denominowanego – tak też m.in. argumentowaliśmy w toku postępowania. Stwierdzone w ramach umowy wady powodowały w ocenie Sądu I instancji upadek umowy jako nieważnej.
Na skutek apelacji banku, Sąd Apelacyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 31 maja 2022 r., I ACa 809/20 zmienił wyrok I instancji i oddalił powództwo. Sąd II instancji odmiennie uznał, że umowa ma charakter kredytu czysto walutowego i co – w naszej ocenie absurdalne – to wyłącznie wolą kredytobiorcy było ustalenie sposobu wypłaty i spłaty kredytu, co w ocenie Sądu skutkowało tym, że to kredytobiorca był niejako odpowiedzialny za uruchomienie negatywnych skutków umowy. Sąd II instancji w uzasadnieniu wyroku nie odwołał się natomiast w żadnym wymiarze do przepisów Dyrektywy 93/13 EWG oraz wykładni prawa polskiego przez pryzmat Dyrektywy.
Od wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu złożyliśmy w imieniu Klienta kasację do Sądu Najwyższego – i tak skarga kasacyjna została przyjęta do rozpoznania!
Cieszymy się ogromnie i oczekujemy rozstrzygnięcia!