Tym razem pada Bank Millennium SA przed Sądem Okręgowym w Poznaniu – umowa kredytu indeksowanego CHF uznana została przez sąd za nieważną.
Wyrokiem z dnia 31 maja 2023 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu XVIII Wydział Cywilny, w osobie s.A Hyży- Sowińskiej, sygn. akt XVIII C 975/22:
– ustalił nieważność umowy kredytu kwestionowanej pozwem, która nasi Klienci zawierali z Millennium Bank SA;
– zasądził od pozwanego na rzecz powodów całość żądanej kwoty (CHF) wraz z odsetkami od dnia wezwania przedsądowego do dnia zapłaty;
– obciążył pozwanego kosztami procesu, w tym zastępstwa procesowego, zasądzając je w całości na rzecz powodów.
Z kwestii wartych odnotowania podkreślić należy, że na rozprawie pełnomocnik banku próbował zmieniać osobę jednego ze świadków wnioskowanych przez bank. Przekonałam sąd do pominięcia dowodu z zeznań wszystkich świadków w sprawie, bo bank nie wykazał związku świadków z bezpośrednim zawieraniem umowy. Nie pomogła argumentacja ze strony banku, że świadek wykazywany wnioskiem dowodowym jest jedną z osób, która zawierała umowę, ale Pani świadek zmieniła nazwisko…
Sąd w swojej decyzji co oddalenia dowodów z zeznań świadków podkreślił, że zgadza się w całości z podniesioną przez radcę prawnego Annę Kuprewicz na rozprawie argumentacją, że pozwany miał mnóstwo czasu na reakcję, podniesienie wniosków dowodowych do czasu rozprawy, a zwłaszcza powinien zachować dokładność w wykazywaniu faktów, w tym nazwiska świadka. Dodatkowo zamiana świadka „na ostatnią” chwilę to zarówno przedłużanie postępowania niepotrzebnie jak i działanie nieodpowiadające dobrym obyczajom w zakresie postępowania.
Sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazał w szczególności na całkowitą zasadność ustalenia wymagalności roszczenia (odsetki ustawowe za opóźnienie) od daty wezwania przedsądowego do zapłaty.