Niezwykle ważny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu XVIII Wydział Cywilny w sprawie odnoszącej się do jednego z najtrudniejszych wzorców umownych kredytów powiązanych z walutami obcymi!
Kredyty dawnego BZ WBK S.A. o nazwie „dewizowy / inwestorski” uznawany jest za jeden z najtrudniejszych, gdyż bank forsuje teorię, iż jest to kredyt dosłownie, wprost, ale także w praktyce – walutowy. Według banku taka sytuacja powoduje, iż umowa nie posiada żadnych wad.
Tym samym jednym z najistotniejszych kwestii jest ustalenie prawidłowego charakteru umowy kredytu, a wykazujemy, iż jest to kredyt denominowany. Wówczas badaniu poddawane są klauzule przeliczeniowe do waluty obcej pod kątem niedozwolonego charakteru. W ramach tego wzorca umownego dopatrujemy się wielu innych wadliwości – strategia zawsze omawiana jest indywidualnie w stosunku do umowy i po jej analizie.
Wypracowaliśmy strategię prowadzenia postępowań z wzorca „dewizowy / inwestorski wykazując szereg wadliwości tej umowy.
Wobec opisanych trudności związanych z oceną tej umowy kredytu frankowego niezwykle cieszy fakt, iż według naszej wiedzy jest to pierwszy wyrok zapadły w Sądzie Okręgowym w Poznaniu dla tego wzorca umowy (lub jeden z pierwszych).
Dodatkowo sprawa przez sąd procedowana była niezwykle szybko. Pozew złożony został 10 grudnia 2019 r., a wyrok zapadł 19 czerwca 2020 r. po przeprowadzeniu jednej i jedynej rozprawy.
Nieważność umowy została zatem ustalona w pół roku!
Sąd zgodził się w całości z żądaniem pozwu i:
- ustalił, że kwestionowana umowa jest nieważna
- zasądził całość żądanej kwoty (111 991,02 zł).
Jedyną korektą jest ustalenie daty wymagalności roszczenia kwotowego (data biegu odsetek od dnia odbioru pozwu przez pozwanego).
Sąd nie widział potrzeby dosłuchiwania świadków banku, ani przeprowadzania dowodu z opinii biegłego. W ustnych motywach rozstrzygnięcia podano, że sąd zgadza się z naszą oceną charakteru umowy, a następna ocena klauzul odwołujące się do tabel kursowych banku są abuzywne i ich 'wyeliminowanie’ z umowy powoduje jej upadek.
W sprawie powyższej wspominali o nas: