Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie I Wydział Cywilny, sygn. akt I C 540/21, z dnia 7 kwietnia 2022 r. – nieważność umowy danego BZ WBK S.A. wzorca pt. „dewizowy/inwestorski” (obecnie Santander Bank Polska S.A.)

Osiągnięta przez Kancelarię Kuprewicz nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą (tu: CHF) uznawanej za jedną z najtrudniejszych i z kategorii nietypowych.  Mowa o umowie kredytu „dewizowy / inwestorski” dawnego BZ WBK S.A.  Trudność wzorca wynika z jego zapisów, iż rzekomo kredytobiorca mógł wypłacić kredyt w PLN lub CHF i tak też w tych wariantach spłacać. Dodatkowo, w ramach klauzuli przeliczeniowej wypłaty wzorzec ten przewidywał, iż wypłata kredytu miała być wypłacana według kursu „negocjowanego /bieżącego” z tabeli banku. Według twierdzeń banku klient mógł negocjować kursy wypłaty.

W związku z trudnościami tego wzorca umownego, mamy wypracowaną strategię dochodzenia roszczeń i między innymi wskazujemy na prawidłową charakterystykę tej umowy jako umowy kredytu denominowanego, a nie walutowego.

W tej konkretnej sprawie, Sąd Okręgowy w Olsztynie I Wydział Cywilny w osobie SSO R. Kubickiego wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2022 r.:

  • ustalił, że umowa kredytu „dewizowego mieszkaniowego /inwestorskiego” (dawny BZ WBK SA) jest nieważna;
  • zasądził od banku na rzecz powodów w całości żądaną kwotę nienależnego świadczenia: 210 848,23 PLN z odsetkami;
  • zasądził na rzecz powodów – Klientów Kancelarii całość kosztów procesu, w tym zastępstwa procesowego.

Co cieszy szczególnie to to, że Sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia stwierdził, że umowa nie jest typową do oceny oraz powołał się na nasze stanowisko w ramach pism procesowych oraz mowę końcową mec. Anny Kuprewicz – kwitując krótko „nic dodać, nic ująć”.

Poznajmy się!

Wspólnie dobierzemy właściwy zakres obsługi prawnej.
Czy będzie to forma doraźna, czy też stała współpraca.

Zawsze zachęcamy do omówienia szczegółów.
Zakres obsługi zawsze ustalamy indywidualnie.

Wpisz frazę, którą szukasz