Osiągnięta przez Kancelarię Kuprewicz nieważność umowy kredytu powiązanego z walutą obcą (tu: CHF) uznawanej za jedną z najtrudniejszych i z kategorii nietypowych. Mowa o umowie kredytu „dewizowy / inwestorski” dawnego BZ WBK S.A. Trudność wzorca wynika z jego zapisów, iż rzekomo kredytobiorca mógł wypłacić kredyt w PLN lub CHF i tak też w tych wariantach spłacać. Dodatkowo, w ramach klauzuli przeliczeniowej wypłaty wzorzec ten przewidywał, iż wypłata kredytu miała być wypłacana według kursu „negocjowanego /bieżącego” z tabeli banku. Według twierdzeń banku klient mógł negocjować kursy wypłaty.
W związku z trudnościami tego wzorca umownego, mamy wypracowaną strategię dochodzenia roszczeń i między innymi wskazujemy na prawidłową charakterystykę tej umowy jako umowy kredytu denominowanego, a nie walutowego.
W tej konkretnej sprawie, Sąd Okręgowy w Olsztynie I Wydział Cywilny w osobie SSO R. Kubickiego wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2022 r.:
- ustalił, że umowa kredytu „dewizowego mieszkaniowego /inwestorskiego” (dawny BZ WBK SA) jest nieważna;
- zasądził od banku na rzecz powodów w całości żądaną kwotę nienależnego świadczenia: 210 848,23 PLN z odsetkami;
- zasądził na rzecz powodów – Klientów Kancelarii całość kosztów procesu, w tym zastępstwa procesowego.
Co cieszy szczególnie to to, że Sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia stwierdził, że umowa nie jest typową do oceny oraz powołał się na nasze stanowisko w ramach pism procesowych oraz mowę końcową mec. Anny Kuprewicz – kwitując krótko „nic dodać, nic ująć”.