Prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku I Wydział Cywilny, sygn. akt I ACa 900/21 z dnia 18 listopada 2022 r. – prawomocna nieważność umowy kredytu ING Bank Śląski

Prawomocny wyrok nieważności umowy kredytu CHF z dnia 18 listopada 2022 r. Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, I ACa 900/21 dotyczący wzorca ING Bank Śląski SA. 

Wyrok wart odnotowania z racji poruszenia w procesie tematu i zakresu oświadczenia o potrąceniu. 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 18 listopada 2022 r., w sprawie I ACa 900/21 (sędzia M. Szostak- Szydłowska), na skutek apelacji banku od korzystnego dla kredytobiorców wyroku I instancji:

  1. potwierdził, że umowa kredytu zawarta z bankiem ING Bankiem Śląskim SA jest nieważna (oddalenie apelacji banku tym zakresie)
  2. zmienił wyrok w zakresie zasądzenia na rzecz kredytobiorców kwoty żądanej pozwem – na skutek oświadczenia o potrąceniu złożonego przez bank;
  3. sąd pozostawił żądanie odsetek zgodnie z żądaniem pozwu – od kwoty dochodzonej pozwem, od dnia wezwania do dnia złożenia oświadczenia o potrąceniu; 
  4. zasądził od pozwanego banku na rzecz powodów całość kosztów postępowania za I oraz II instancję 

Wyrok jest wart odnotowania właśnie z racji podnoszonej problematyki potrącenia. Poza procesem bank skierował oświadczenie do powodów co do potrącenia wzajemnych wierzytelności, ale w wątpliwych w naszej ocenie warunkach co do jego skuteczności. Wskazywaliśmy w szczególności na potencjalną pozorność oświadczenia z racji jego treści, także stanowiska w procesie; wady w postawieniu przez bank wierzytelności w stan wymagalności. Dodatkowo wskazywaliśmy na sprzeczność stanowiska banku, który w dalszym ciągu podtrzymywał argumentację co do ważności umowy kredytu. W konsekwencji decyzją procesową było cofnięcie powództwa, ale bez zrzeczenia się roszczenia co miało wymóc na banku złożenie definitywnego stanowiska w sprawie (nie ewentualności) oraz zabezpieczenie roszczenia klienta w obliczu wskazanych wątpliwych okoliczności potrącenia. Bank jednak nie wyraził zgody na cofnięcie powództwa w tej formule, zatem sąd musiał spór rozstrzygać merytorycznie. 

Sąd uznał oświadczenie o potrąceniu za skuteczne, jednak okoliczności jego złożenia wskazywały na 'zapłatę’ przez bank w toku postępowania, co oznaczało w konsekwencji wygraną konsumenta (powoda) co do zasady. 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku uznając prawidłowość orzeczenia I instancji apelację banku, poza zakresem potrącenia, oddalił. 

Umowa kredytu „frankowego” zawarta z ING Bankiem Śląskim została zatem uznana prawomocnie za nieważną.

Poznajmy się!

Wspólnie dobierzemy właściwy zakres obsługi prawnej.
Czy będzie to forma doraźna, czy też stała współpraca.

Zawsze zachęcamy do omówienia szczegółów.
Zakres obsługi zawsze ustalamy indywidualnie.

Wpisz frazę, którą szukasz