Czy prawo może być proste? Uważam, że owszem! A na pewno nie musi być trudne.
Zgadzam się, że przepisy prawne formułowane są przy użyciu języka często wymagającego, nawet niezrozumiałego. Być może zdają się być nawet nielogiczne przy ich czytaniu. Mnogość ustaw nie ułatwia sprawy. Co zrobić w tym gąszczu? Od czego zacząć?
Już podejmując studia prawnicze byłam przekonana, że zawód radcy prawnego czy adwokata jest pewnego rodzaju zobowiązaniem. Naszym obowiązkiem jest przełożenie zagmatwanego języka prawnego i prawniczego na ten bardziej zrozumiały, a wówczas prawo nie będzie już takie trudne. I żeby zażegnać pierwsze trudności, a zarazem gwoli ścisłości: język prawny jest językiem, w którym formułowane jest prawo, natomiast język prawniczy służy do stosowania i interpretowania prawa. A w tym miejscu postaram się tłumaczyć pewne zagadnienia prawne, obłaskawiając też język prawniczy.
Umawiając się zatem na spotkanie z radcą prawnym lub adwokatem możecie oczekiwać (a wręcz wymagać) od niego „przetłumaczenia” przepisów prawnych, mających zastosowanie do danego problemu. Zasięgnięcie porady prawnej może zdecydowanie ułatwić rozwiązanie lub nawet pozwoli na uniknięcie problemu. Obalmy mit, że prawo nie jest dla każdego.
Jesteśmy do Waszej dyspozycji.